• نشریه‌ی خبری-تحلیلی بلوطستان

  مدیرمسئول و صاحب امتیاز: محمد بساطی

  09169568480  📞

  baloutestan@yahoo.com ✉️

 • درباره‌ی اقوام زاگرسی لر، لک و کرد


  تاریخ نانوشته‌ی لرستان را در
  پرونده‌های بلوطستان بخوانید.
 • خانه / اخبار میانی / تاثیر آبشارهای لرستان بر توریسم گردشگری

  عنایت اله نوریان کلاه کج (کارشناس ارشد باستانشناسی)

  تاثیر آبشارهای لرستان بر توریسم گردشگری

  Untitled-1

  از این کهن بوم و بر که از دیر باز ایران نام گرفته، گفتنی بسی دشوار است. ایران تمدنی و فرهنگی،ایران تاریخی، فلات ایران و ایران امروزی هریک شگفتی هایی دارند که ایرانیان را از سر عشق به میهن گاهی به وادی اغراق و گزافه گویی رهنمون می شوند، تا آن جا که بسیاری از متعلقات ایران و ایرانیان را در جهان بی همانند و برترین می خوانند اغراق گویی های ما ایرانیان ریشه در واقعیتهایی دارد که تنها آنان را پر رنگ تر جلوه می دهیم. اگر نیک بنگریم ، رشته کوههای عظیم البرز و زاگرس با شمار زیادی قله فراتر از 4000 متر، دره هایی پیچ در پیچ و عمیق، دیوارهای صخره ای، غارهای شگفتی ساز، رودهای خروشان،چشمه های زلال و پر آب ، مراتع سرسبز، کوههای پربرف، بزرگترین دریاچه جهان در شمال و خلیج فارس و دریای عمان در جنوب همه و همه در این سرزمین تا ایرانی حسرت دیگر کشورها را نداشته باشد و بر دیگران غبطه نخورد. طبیعت لرستان ، سرشار از دیدنی های ناب و ناشناخته های بسیاری است که در کمتر استانی و یا بلکه در کمتر کشوری یافت می شود در استان لرستان می توان چهار فصل را در یک زمان به تماشا نشست. کوه، جنگل، دشت، رودخانه، با سفری چند ساعته از هر گونه استان قابل دسترسی است. آبشارها یکی از جلوه های خاص عظمت الهی هستند که ناخوآگاه هر بیننده را به تحسبن وادار می کند. شکوه ریزش آب از فراز صخره های بلند ، تجلی شکوه آب و استقامت صخره هاست که سرانجام به فرو افتادن آب می انجامد. ساعتی آرمیدن در کنار یک آبشار و تماشای بازی آب و سنگ، آرامش به انسان می بخشد و شاید صدای دلنشین آب، تنها صدایی باشد که هیچ گاه شنونده را خسته نمی کند. رطوبت مناسب و پراکندگی قطرات آب در اطراف آبشارها باعث بوجودآمدن زیستگاههایی برای رستنی ها و جانداران دیگر گشته است. جنبه گردشگری و توریستی آبشارها نیز بر کسی پوشیده نیست. آبشار نیاگارا واقع در مرز کانادا و آمریکا سهم بزرگی در درآمد ملی این کشور دارد که هر ساله طبیعت گرد(اکوتوریست) به شوق دیدار از آبشارهای آمریکای جنوبی نظیر ونزولا، برزیل و آرژانتین سفر می کنند. علاقه به آب از دیر باز در ذات هر ایرانی موج می زند و هر کجا که آب و آبشاری باشد میعادگاه عاشقان طبیعت خواهد شد که آبشارهایی در ایران وجود دارند همچون آبشارهای شوشتر، اولین تاسیسات صنعت آب و صنایع جانبی جهان در دوره ساسانیان و آبشارگنج نامه در همدان در کنار کتیبه های تاریخی داریوش نشانگر اوج و عظمت ایران باستان است.

  01

  آبشار آب سفید الیگودرز:

  در پنجاه کیلومتری الیگودرز در منطقه پشتکوه زلقی قرار دارد دارای ارتفاع 50متر و پهنای 11متر می باشد. که مسیر دسترسی آبشار از روستایهای کاکستان و قلیان است.

  آبشار افرینه خرم آباد

  02

  در هفتاد کیلومتری جنوبغرب خرم آباد بر سر راه پلدختر در کنار روستای افرینه واقع شده است. از تلاقی رودخانه چشمک و افرینه تشکیل و سپس به کشکان ریخته می شود.

  آبشار نوژیان خرم آباد

  03

  در 35 کیلومتری جنوبشرق خرم آباد به ایستگاه کشور واقع شده است ارتفاع این آبشلر دو پله ای 60 متر و از کوههای هشتاد پهلو سرچشمه گرفته و در زبان محلی به معنی عدس می باشد

  آبشار وارک

  04

  خرم آباد در 50 کیلومتری مسیر خرم آباد به طرف ایستگاه کشور از نوع آبشارهای دو قلو است. دارای 60 متر ارتفاع و پهنای 50 متر است.

  آبشار بیشه دورود :

  06

  آبشار بیشه پوران در مسیر 20 کیلومتری دورود راه آهن قرار دارد و ارتفاع آن 50 متر و پهنای 20 متر است. برای رسیدن به آن باید از قطار به بیشه رفت.

  آبشار سرکانه سپید دشت

  در 50 کیلومتری جنوبشرق خرم آباد به سمت سپید دشت واقع شده است

  آبشار چکان شول آباد

  08

  در مسیر شول آباد از طریق سپید دشت در 80 کیلومتری خرم آباد واقع شده است. و از طریق مسیر الیگودرز و زرم و چغا گرگ دست یافت که به رودخانه چکان می ریزد

  آبشار شیرز کوهدشت

  در 20 کیلومتری شمالغرب کوهدشت واقع شده است که از اولاد قباد تا دارابی امتداد دارد و از کوه کاریزه گذشته و طبیعت زیبایی بوجود آورده است.

  2 نظر

  1. درود بر نوریان عزیز اهل قلم باز هم از لرستان وجاذبه های گردشگری آن بنویس …

  2. درود بر اقای نوریان کلاهکج مردی از تبار نیکان درود بر سما

  پاسخ بدهید

  ایمیلتان منتشر نمیشود

  رفتن به بالا